Příležitostí podílet se na udržitelnosti a ochraně naší planety máme po celý rok spousty. Třídění odpadu chápeme jako naprostou samozřejmost, nyní je ale stále důležitější zaměřit se také na třídění elektroodpadu. Jako je třeba podpořit mnoho z významných témat současnosti, stal se v posledních letech 14. říjen Mezinárodním dnem elektroodpadu, jehož cílem je právě zvýšit povědomí o této problematice a nutnosti recyklace. V České republice se systémovým sběrem v této oblasti zabývá společnost Elektrowin, která od svého založení v roce 2005 sebrala už více než 500 000 tun elektroodpadu.
Čísla, která dávají smysl
Od začátku působení v roce 2005 se společnosti Elektrowin podařilo překročit hranici sběru elektroodpadu 500 000 tun. Pro představu uvádíme příklady, jak obrovské množství potřebných surovin se podařilo dosud recyklovat:
Z průzkumu vyplývá, že průměrná česká domácnost vyprodukovala v roce 2020 26,5 kg elektroodpadu. Veškeré aktivity, které společnost Elektrowin vyvíjí, nám tak připomínají, že vysloužilé elektrospotřebiče nepatří do směsného odpadu, ale je nutné odevzdávat je buď v prodejnách elektra nebo ve sběrných dvorech či dalších sběrných místech. Odborným zpracováním se totiž dají z těchto spotřebičů získat zpět cenné suroviny a materiály, které mohou být opětovně použity při výrobě nových domácích spotřebičů. Ze studií vyplývá, že z každého milionu recyklovaných mobilních telefonů lze získat zpět 16 000 kg mědi, 350 kg stříbra, 24 kg zlata a 14 kg palladia. Elektronický odpad je v některých ohledech dokonce bohatší než tradiční těžba: například v tuně smartphonů je 100krát více zlata než v tuně zlaté rudy.
„Elektroodpad obsahuje 69 prvků periodické tabulky. Tyto materiály můžeme díky recyklaci vrátit do výroby a významně tak snížit produkci skleníkových plynů," připomíná generální ředitel a předseda představenstva Elektrowin a.s. Roman Tvrzník.
Do starého železa nebo do muzea?
Ve spolupráci s Národním technickým muzeem i letos společnost Elektrowin oslaví Mezinárodní den elektroodpadu pořádáním online Recyklačního víkendu 22. – 23. října. Pokud tedy máte doma nějaký skutečně muzejní elektro kousek, můžete ho nabídnout do sbírek muzea prostřednictvím události na Facebooku. Více se dozvíte na www.recyklacnivikend.cz.
Mezinárodní den elektroodpadu vyhlašuje Mezinárodní sdružení kolektivních systémů pro sběr a recyklaci elektronického a elektrického odpadu WEEE Forum. V České republice je reprezentantem WEEE Fora právě společnost Elektrowin, která je největší neziskovou organizací, která zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Sběrnou síť tvoří více než 14 000 míst po celé ČR. Díky spolupráci s 1 500 městy a obcemi je jich část veřejně dostupných ve formě kontejnerů na malé spotřebiče, další místa najdete ve sběrných dvorech nebo v provozovnách prodejců. Zaregistrované obce dále pořádají i mobilní svozy, společnost Elektrowin organizuje také
úspěšné projekty zaměřené na zpětný odběr elektrozařízení, například projekt pro školy Recyklohraní aneb Ukliďme si svět nebo projekt Recyklujte s hasiči, ve kterém je nyní zaregistrováno již 1661 sborů dobrovolných hasičů. Nepostradatelnou úlohu hraje tato forma sběru především v malých obcích, kde nejsou zřízeny sběrné dvory.
Oslavou Mezinárodního dne elektroodpadu společnost Elektrowin významně přispívá ke zlepšení povědomí o důležitosti sběru elektroodpadu nejen v ČR, ale ukazuje i na celosvětovou důležitost tohoto tématu.