Z dosud známých, již 13 let zažitých 10 skupin elektrozařízení se 15. srpna letošního roku stalo jen 6. Opatření směřuje k naplnění cíle evropské směrnice, jímž je zejména zajištění recyklace a následného využití elektrozařízení uváděných na evropský trh.
V praxi to znamená rozdělení elektrozařízení na skupiny více zohledňující způsob jejich shromažďování a zpracování, stejně jako související logistiku.
Vznikly tak skupiny elektrozařízení, které obsahují nebezpečné látky a mají specifický způsob nakládání (skupiny 1 až 3), dále skupiny nejčastěji obměňovaných drobných zařízeních IT a telekomunikace (skupina 6) a zbylá velká a malá elektrozařízení se rozměrem 50 cm rozdělí do dvou skupin (4 a 5).
Změny ale budou pro potřeby zaslání roční zprávy relevantní až od 1. 1. 2019. Za celý kalendářní rok 2018 se pro účely vedení evidence a pro účely zpracování roční zprávy data o uvedení na trh, zpracování a využití elektrozařízení a elektroodpadu shromažďují ve stávajícím režimu 10 skupin.
Změnou skupin elektrozařízení se výrazně rozšiřuje množina zařízení, na která se vztahuje povinnost výrobců zajistit zpětný odběr, V původních 10 skupinách platilo jednoduché pravidlo: co se vešlo do uvedených skupin a nepodléhalo zákonem stanoveným výjimkám, spadalo pod platnost zákona o odpadech, vše ostatní nikoliv.
V rámci nových skupin dochází k otočení používaného modelu, a to tak, že vše, co je elektrozařízení, patří do působnosti zákona, pokud není vymezeno přesně stanovenými výjimkami. Teprve následně se rozdělí do jednotlivých 6 nových skupin elektrozařízení.
Zařízení pro tepelnou výměnu. Do této skupiny náleží zařízení z původní skupiny 1, nicméně pouze ta, která obsahují médium jiné než vodu (např. chladničky, mrazničky, klimatizace) a též podobná zařízení z původní skupiny 10 (např. výdejní automaty chlazených nápojů).
Obrazovky, monitory a zařízení obsahující obrazovky o ploše větší než 100 cm2. Do této skupiny náleží zařízení z původní skupiny 3 a 4 jejichž součástí jsou zobrazovací části (např. monitory, televize, tablety, notebooky, čtečky knih).
Světelné zdroje. V této skupině nacházejí umístění světelné zdroje z původní skupiny 5 (např. zářivky, výbojky, LED diody).
Úvodní skupiny jsou následovány třemi skupinami, kde již není rozhodujícím kritériem jejich funkce či způsob použití, nýbrž jejich velikost, resp. délka nejdelší strany.
Velká zařízení. Do této skupiny patří zařízení, která nepatří do předchozích skupin 1 až 3 a jejich jakákoli strana je větší než 50 cm. V této skupině nalézá místo většina velkých domácích spotřebičů z původní skupiny 1, část informačních technologií z původní skupiny 3, část spotřební elektroniky z původní skupiny 4 a části všech ostatních původních skupin 5 až 10 (svítidla, nástroje, hračky zdravotní zařízení, měřící a monitorovací přístroje a výdejní automaty).
Malá zařízení. Do této skupiny nově patří zařízení, která nepatří do předchozích skupin 1 až 3, nejsou ICT zařízení a jejich všehchny strany jsou menší než 50 cm. Do této skupiny patří malé domácí spotřebiče z původní skupiny 2, část informačních technologií z původní skupiny 3, část spotřební elektroniky z původní skupiny 4 a části všech ostatních původních skupin 5 až 10 (svítidla, nástroje, hračky zdravotní zařízení, měřící a monitorovací přístroje a výdejní automaty).
Malá zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení. V této skupině se nacházejí zařízení z původní skupiny 3 obsahující zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení, jejichž všechny strany jsou menší než 50 cm.
Pro správné zařazení elektrozařízení do nových 6 skupin byla navržena následující metodika měření nejdelší hrany elektrozařízení, která je rozhodná pro zařazení do skupin:
Na základě této metodiky lze například radiopřijímač s dlouhou teleskopickou anténou nebo rychlovarnou konvici s dlouhým přívodním kabelem zařadit do skupiny 5 – Malá zařízení, pokud elektrozařízení nemá žádnou vnější hranu delší než 50 cm, a to bez ohledu na délku vysunuté antény nebo délku přívodního pohyblivého kabelu.
Za elektrozařízení (elektrické nebo elektronické zařízení) je podle zákona o odpadech považováno zařízení, jehož funkce závisí na elektrickém proudu nebo na elektromagnetickém poli nebo zařízení k výrobě, přenosu a měření elektrického proudu nebo elektromagnetického pole a které je určeno pro použití při napětí nepřesahujícím 1000 V pro střídavý proud a 1500 V pro stejnosměrný proud.
Pro snadné určení nového zařazení lze použít elektronický převodník skupin.