Přihlášení pro akcionářePřihlášení Recos 4EN
Úvodní strana O nás Newsletter Newsletter 2019 Už 1500 SDH pomáhá recyklovat elektro

Už 1500 SDH pomáhá recyklovat elektro, jubilejním sborem jsou hasiči z Ohnišťan

Počet sborů dobrovolných hasičů, které se zapojily do projektu „Recyklujte s hasiči“, přesáhl 1500. Tím jubilejním se stal sbor z Ohnišťan v Královéhradeckém kraji. Poslední listopadový den převzali jeho představitelé od Elektrowinu certifikát a šek na 10 000 korun.

„SDH Ohnišťany byl založen roku 1883 a jeho působnost trvá nepřetržitě až do současnosti. Má 49 členů, z toho 31 mužů a 18 žen,“ vypočítává Zdeněk Chalupa, starosta SDH.

„V obci máme také výjezdovou jednotku JPO III, jejíž členové jsou z řad našeho sboru. Její funkčnost a akceschopnost byla mnohokrát prověřena, jak u větších či menších požárů, tak při pomoci během povodní nebo při likvidaci škod po vichřicích,“ popisuje.

Recyklace 18 000 tun elektra

Díky projektu, který v roce 2011 odstartoval kolektivní systém ELEKTROWIN, se dosud podařilo vysbírat a odevzdat k ekologické recyklaci přes 18 000 tun starého elektra.

Hasičům stačí zaregistrovat se prostřednictvím formuláře, který je k dispozici na webových stránkách www.recyklujteshasici.cz . Od organizátora projektu pak obdrží mimo jiné propagační materiály, které jim pomohou s organizací jejich první sběrové akce. Poté, co svozová firma vysbírané spotřebiče sečte a odveze ke zpracování, následuje finanční odměna podle množství předaného elektra.

„Jen za rok 2018 hasiči získali na odměnách 5 749 674 korun,“ připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. „Hasiči vždycky pomáhali sbírat šrot a vylepšovali si tak rozpočet. Teď usnadňují svým sousedům odevzdání starých spotřebičů k recyklaci a čerpají za to různé odměny, proto projektu od začátku fandím,“ svěřuje se Aulický.

Zachránili rodinný dům

Ocenění a odměny ale nejsou pro dobrovolné hasiče z Ohnišťan tím hlavním. Zdeněk Chalupa má ještě v čerstvé paměti poslední výjezd z 8. listopadu letošního roku: „Vyráželi jsme do vedlejších Smrkovic, kde začal hořet rodinný dům. Než přijeli profesionální hasiči z Hořic a Nového Bydžova, tak jsme požár uhasili a tím dům zachránili,“ popisuje s oprávněnou pýchou.

„Náš sbor bohužel nemá zastoupení v dětské či juniorské kategorii, ale vzhledem k baby-boomu v naší obci během posledních několika let bychom rádi založili dětské družstvo,“ líčí plány do budoucna.

To by zároveň poskytlo záruku, že od současných dobrovolných hasiček a hasičů bude mít v Ohnišťanech kdo převzít štafetu i při jejich dalších aktivitách. Kdo jiný by totiž pořádal tradiční hasičský ples, maškarní bál pro děti, pálení čarodějnic, drakiádu, a podílel se společně s obcí na spoustě dalších akcí pro veřejnost?

Zpět na Newsletter 2019