Přihlášení pro akcionářePřihlášení Recos 4EN
Úvodní strana O nás Newsletter Newsletter 2020 Bydlím, bydlíš, bydlíme

Bydlím, bydlíš, bydlíme

Jdeme bydlet, platíme drahou činži. Takhle jeden ze známých zvedal ze židle manželku, která se na návštěvě z jeho pohledu trochu moc „rozjela“.

Své nájemné jsme si v posledních týdnech všichni odbydleli opravdu důkladně. Do práce, na nákup a domů. Později spíš už jen na nákup a domů, protože té práce najednou dramaticky ubylo.

Buď jsme přešli na práci z domova čili homeoffice, nebo nás zaměstnavatel poslal „bydlet“, protože výrobní linky se zastavily. Řemeslníky, kteří jsou svými vlastními pány, zase nikdo nechtěl pustit do své domácnosti, aby mu třeba vymalovali… A z rodičů dětí školou povinných se nedobrovolně stali domácí učitelé.

Národu, který je ze své bytostné podstaty tak kreativní, jako Češi, to ovšem zároveň otevřelo netušené možnosti k seberealizaci. Kdo měl doma šicí stroj, nebo se mu ho ještě podařilo koupit, začal šít roušky. Kdo se dostal k 3D tiskárně, pustil se do respirátorů a ochranných štítů.

Kdekdo se vrhl na produkci videí: Kadeřníci v nich z domova začali učit stříhat, kuchaři v rouškách a rukavicích začali vařit na dálku, herci se vrátili do dob bytového divadla.

A mezitím všichni uklízeli. To je totiž přesně ta činnost, do které se pracovitý člověk pustí, když mu jeho běžnou práci vezmete.

Vsadil bych se, že tak vyluxované koberce, nablýskané dlaždičky, průhledná okna a vybílené předsíně (s obývákem je přeci jen lepší počkat na opravdového malíře) většina českých domácností už dlouho neměla.

A šatníky také provětral průvan. Na přeplněných kontejnerech, do kterých se odkládá textil pro charitu, je to znát. Od šatníku už je jen krok k domácím dílnám, kde už dlouho bylo potřeba srovnat vruty i šroubováky přehledně podle velikosti a přitom se zbavit těch ohnutých nebo zrezavělých. A co teprve sklepy nebo půdy!

Byl by div, kdybyste při jejich úklidu nenarazili na nějaké to elektro, které jste už dávno vyřadili, ale ještě si nenašli čas odvézt je do sběrného dvora. Ten čas právě nastal.

Sběrné dvory byly sice chvíli zavřené stejně, jako hospody, narozdíl od nich ale brzy zase začaly fungovat - i když někde v omezeném režimu. Dobrovolní hasiči určitě také operativně zorganizují nějaký ten předprázdninový svoz v rámci projektu Recyklujte s hasiči, který vám pomůže zbavit se všech těch starých sporáků, lednic, nebo nostalgicky schraňovaných televizí pamatujících start pokusného barevného vysílání ČT.

Pokud jste snad narazili na něco opravdu zajímavého, je tady také Národní technické muzeum, které za posledních několik let díky úklidu v našich domácnostech získalo do sbírek desítky zajímavých exponátů.

Hlavně, prosím, nepřipusťme, aby českou krajinu znovu začaly hyzdit černé skládky. Dlouho to vypadalo, že jsme se jich definitivně zbavili, teď se ale někde začínají znovu objevovat. Tudy cesta opravdu nevede!

Autor textu: Petr Kotek

Zpět na Newsletter 2020